20.08.2024 Oleme suletud

Termopasta vahetus Tallinnas

Termopasta vahetus kuulub koos tolmupuhastusega arvuti regulaarse hoolduse juurde. Arvuti igapäevase kasutamise käigus kaotab termopasta järk-järgult oma soojusülekannet soodustavad omadused ja arvuti jahutussüsteemi efektiivsuse säilitamiseks on vaja seda regulaarselt vahetada. Mis on termopasta ja kuidas see täpsemalt toimib?

Mis on termopasta?

Termopasta on aine, mis täidab soojust kiirgava pinna ehk protsessori ja soojust neelava pinna ehk jahutusradiaatori vahelised, tihtipeale mikroskoopilised õhuavad. Termopasta on piltlikult nagu täitesegu, mis aitab jahutatava ja jahutava pinna omavahel võimalikult tihedalt kokku siduda ning aitab seeläbi kaasa soojuse ülekandumisele protsessorilt jahutusradiaatorile. Termopasta on ca 100 korda efektiivsem soojusjuht kui õhk, kuid palju halvem soojusjuht kui metallid. See tähendab, et termopastast liiga väikeses või liiga suures koguses on jahutussüsteemile vähe kasu. Õigesti peale kantud termopasta õiges koguses muudab protsessori jahutuse efektiivseks ja aitab kaasa arvuti paremale jõudlusele.

Milline on termopasta roll arvuti jahutussüsteemis?

Tänapäeva arvutites kasutatakse järjest võimsamaid protsessoreid ja videokaarte. Kogu selle lisavõimsuse kõrvalprodukt on kuumus, mis oleks vaja riistvara tõhusama töö tagamiseks komponentidest eemale juhtida. Eriti ilmselge on probleem sülearvutite puhul, kus järjest väiksemate ja õhemate korpuste sisse paigutatakse üha võimsamaid protsessoreid ja videokaarte.

Klassikaline arvuti õhkjahutussüsteem koosneb tavaliselt jahutusventilaatoritest ja radiaatoritest, mis juhivad soojuse arvuti elutähtsatest komponentidest eemale. Termopasta ülesanne selles süsteemis on täita õhuvahed jahutusradiaatori ja protsessori vahel, et protsessori poolt genereeritud kuumus leiaks radiaatori ja ventilaatori abil kiiresti ja efektiivselt tee arvuti korpusest välja.

Miks on termopasta vahetus vajalik?

Kõrgete temperatuuride juures kaotab termopasta järk-järgult oma viskoossuse ja kuivab ära. See tähendab, et ta ei ole radiaatori ja protsessori vahel enam efektiivne soojusjuht. Igapäevase arvutikasutuse puhul võib termopasta ära kuivada juba poole aastaga, kuid kodukasutuses olevate arvutite puhul juhtub see keskmiselt aasta jooksul.

See tähendab, et arvuti jahutussüsteemi efektiivsus langeb oluliselt ning arvuti enda poolt genereeritud kuumus ei jõua korpusest välja. See aga põhjustab kuumakahjustuse ohtu arvuti enda riistvarale – ennekõike protsessorile ja graafikakaardile. Üle kuumeneva arvuti poolt põhjustatud tõsisemad probleemid võivad olla protsessori, videokaardi või teiste süsteemi komponentide rikked. Kõvaketta ülekuumenemisel võib kõvaketas muutuda kasutuskõlbmatuks ja kõvakettal olev info võib kaduda.

Kuidas kaitsta arvutit ja eelkõige protsessorit ülekuumenemise vastu?

Kindel rohi arvuti ülekuumenemise ja sellest tingitud probleemide vastu on arvuti regulaarne hooldus. Hooldus sisaldab endas tavaliselt arvuti korpuse, riistvara ja jahutussüsteemi komponentide puhastust tolmust ning protsessori termopasta vahetust. Samuti puhastatakse sülearvutite puhul ära hiir ja klaviatuur neile kogunenud mustusest.

Arvuti hooldusvajadus sõltub selle kasutamise intensiivsusest, kuid seda peaks tegema vähemalt üks kord aastas. Kindlasti ei tasu hooldusega jääda aasta täis tiksumist ootama juhul kui:

  • arvuti ventilaatorid hakkavad tegema ebatavaliselt tugevat häält;
  • sülearvuti on süles hoidmiseks liiga kuum;
  • arvuti hakkab töö käigus iseenesest sulguma või taaskäivituma;
  • arvuti õhuvõtu ja õhu väljalaskeavadel on nähtav tolmukiht;
  • arvuti sisse on kogunenud tolm ja mustus;
  • arvuti hiir ja klaviatuur on nähtavalt tolmused / mustad.

Mida saab ise ära teha arvuti kaitsmiseks ülekuumenemise eest?

Ennekõike saab iga kasutaja kindlaks teha, et arvuti jahutussüsteemil ei oleks takistusi – see tähendab, et ükski õhu sisse- ja väljalaskeava ei tohiks olla kinni kaetud (selleks tasub vältida sülearvuti hoidmist süles või voodis). Samuti on hea mõte, kuid mitte kohustuslik kasutada jahutusventilaatoritega sülearvuti alust.

Käepärast tasub hoida ka suruõhuballooni, mikrokiust lappi, desinfitseerivat puhastusvahendit ja pehmete harjastega pintslit, millega saab regulaarselt klaviatuuri, hiirt ja korpuse väliseid osasid puhastada. Arvutile kogunev tolm ja mustus on soodne kasvukeskkond bakteritele ning võib põhjustada hiire ja klavituuri rikkeid.

Kõige olulisem on siiski pidada meeles regulaarse hoolduse vajalikkust ja reageerida kiiresti ülekuumenemise “sümptomitele”, et arvuti jõudlus oleks maksimaalne ja eluiga võimalikult pikk.

Soovid abi arvuti termopasta vahetuse ja regulaarse hooldusega?

Netiabi Hoolduskeskuse kogenud tehnikute käes käib arvuti hooldamine kiiresti ja lihtsalt. Puhastame arvuti tolmust ja mustusest ning vahetame termopasta, et tagada arvuti pikaealisus ja tõrgeteta töö. Võta meiega ühendust ja lepime hoolduse aja kokku või tule meie hoolduskeskusesse Tallinnas, Saku 13. Kiire töö – mõistlik hind!

Soovid abi termopasta vahetuse ja arvuti hooldusega? Too see Netiabisse – teeme Sinu arvuti korda









    Annan Netiabi- le (Infolink Grupp OÜ-le) nõusoleku saata minu e-posti aadressile uudiseid meie tegemistest. Oma nõusoleku saad igal ajahetkel tagasi võtta.

    +372 5850 1010

    Anton Rütman
    teenindusjuht

    Top