Arvuti regulaarne hooldus

Arvuti regulaarne hooldus Tallinnas – tolmupuhastus ja termopasta vahetus

Arvuti hooldamine on üks protsess, mis kipub paljudel selle kasutamise käigus ununema. Me teame, et auto töös hoidmiseks on vaja seda regulaarselt hooldada ning isegi kui peseme 2 korda päevas hambaid, oleks suuhügieeni eest hoolitsemiseks vaja käia ka 2 korda aastas hambaarsti juures. Miks on aga oluline arvutit hooldada ja kui tihti seda peaks tegema?

Hoiad oma arvuti kiirena

Sinu arvuti on muutunud uimaseks ja aeglaseks? Sellisel juhul süüdistatakse esmalt tarkvaralisi probleeme – kõvaketta maht hakkab täis saama, liiga palju programme töötab korraga, arvutil on liialt vähe muutmälu jne. Tegelikult on lisaks tarkvaralistele parendustele arvuti kiirena hoidmise juures oluline ka seda füüsiliselt puhtana hoida.

Puhastamata arvutisse koguneb tolm ja mustus, mis leiab tee arvuti sisemusse õhuavade kaudu, hakkab arvuti korpuse sees kogunema ning takistab kuumuse eemale juhtimist olulistest riistvaralistest komponentidest. Lisaks ei saa üle kuumenev protsessor arvuti tööprotsesside juhtimisega sama efektiivselt hakkama kui korraliku jahutusega protsessor. Seega võib öelda puhtam arvuti = kiirem arvuti.

Sülearvuti on liiga kuum, et süles hoida? Arvuti jahutusventilaatorid teevad kõva häält?

Tihti annab arvuti hooldamise vajadusest märku kuumus. Kui sülearvuti läheb liiga kuumaks, et seda süles hoida või näiteks lauaarvuti jahutusventilaatorid teevad väga tugevat häält, on see märk, et arvuti ei suuda kuumust enam piisavalt efektiivselt protsessorist ja muust riistvarast eemale juhtida. Enamasti on selle põhjuseks liialt suur hulk arvuti korpusesse kogunenud tolmu ja protsessori jahutamiseks mõeldud termopasta ära kuivamine.

Liigne kuumus on arvuti üks suurimaid vaenlasi ja võib põhjustada probleeme nii protsessori, emaplaadi, videokaardi, kõvaketta kui ka teiste oluliste komponentidega. Mõnikord võib juhtuda, et liigsest kuumusest tekitatud kahjustuse kõrvaldamine on kallim kui uue arvuti soetamine – seega soovitame üle kuumenevale arvutile hoolikalt tähelepanu pöörata vältimaks kulukaid remonditöid.

Arvuti puhastus on personaalse hügieeni küsimus – räpane klaviatuur on ideaalne kasvukeskkond bakteritele

Tõenäoliselt oled kuulnud, et ostukäru käepide on üks kõige räpasemaid ja bakteriterohkemaid pindasid. Aga kas oled mõelnud ka oma arvuti klaviatuurile?

Tihti süüakse arvuti läheduses, kasutatakse arvutit tõbisena ja seda ei puhastata väga tihti. Toidujäätmed, mustus kätelt, tolm ja muud klaviatuurile sattuvad osakesed võivad esile kutsuda astmahoogusid ja on ideaalne kasvukeskkond bakteritele, mis võivad tekitada allergiaid ja kanda edasi erinevaid haigusi. Arvuti klaviatuuri puhastamine desinfitseeriva vahendiga võiks olla iganädalane regulaarne tegevus – nagu käte pesemine peale tualetis käimist. Lülita arvuti välja, kanna puhastusvahend mikrofiiberlapile (mitte otse klaviatuurile) ning pühi klaviatuur hoolikalt üle. Klahvivahedest võid mustuse eemaldada õrnade harjastega pintsli või harja abil.

Pikendad oma arvuti eluiga ja säästad remonditöödelt

Arvuti hooldus aitab kaasa selle pikaealisusele. Regulaarne puhastamine aitab vältida liigsest kuumusest tekkivaid kahjustusi ning lisaks sellele klaviatuuri ja hiire puhastamine aitab pikendada ka nende komponentide eluiga – kleepuvad toiduosakesed ja muu mustus võivad klaviatuuri ja hiire kiiresti kasutuks muuta.

Hooldatud jahutussüsteemiga ja puhas arvuti juhib efektiivselt eemale riistvara komponentide poolt tekitatava kuumuse ja aitab neid töökorras hoida. Nii aitab arvuti regulaarne hooldus säästa sadu eurosid planeerimata remondilt või uue arvuti ostult – ning pakkuda kasutusrõõmu pikemaks ajaks.

Kui tihti peaks arvutit hooldama?

Nii nagu autodel on ka arvutitel oma mõistlik hooldusvälp, mis sõltub sellest kuidas ning kui palju seda kasutatakse. Juhul, kui tegemist on tööarvutiga ja kasutad seda kogu päeva vältel või näiteks võimsa riistvaraga mänguarvutiga, võib protsessorit jahutav termopasta kuivada juba poole aastaga ning mõistlik hooldusvajadus on sellest tulenevalt ca 2x aastas. Tavaline hooldusvälp kodukasutuses arvuti puhul on 1x aastas, mis peaks olema piisav arvuti töökindluse säilitamiseks.

Alati ei pea aga arvuti hooldamiseks aastat ootama. Juhul, kui arvuti hakkab minema kuumaks, jahutusventilaatrotid hakkavad tegema väga tugevat häält või arvuti lülitub keset kasutamist ise välja, tasub mõelda hooldusele – enne, kui hoolduse asemel tuleb ette võtta arvuti remont.

Kuidas arvuteid hooldatakse ja mida tavaline hooldus sisaldab?

Nii sülearvuti kui ka lauaarvuti regulaarne hooldus sisaldab tavaliselt arvuti tolmust ja mustusest puhastamist ning termopasta (ja termopadja) vahetust. Selleks võtame arvuti lahti ja puhastame selle nii seest kui väljast – eemaldame korpuse sisemusse ja riistvara komponentidele kogunenud tolmu, puhastame ventilaatorid ning klaviatuuri, ekraani ja korpuse.

Samuti vahetame protsessorit jahutava termopasta, mis arvuti kasutamise käigus kaotab ajapikku oma kuumust eemale juhtivad omadused.

Vajad abi arvuti korrapärase hooldusega? Meie tehnikute kätes läheb see kiirelt. Võta meiega ühendust või tule Netiabi Hoolduskeskusesse Saku 13, Tallinn

Top